Aparat ortodontyczny szczęścia nie daje

Список авторов:

Анотация:

Ключевые слова:

Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Adelajdzie (Australia) obalają przekonanie, że wyprostowanie krzywych zębów i uzyskanie pięknego, prostego zgryzu automatycznie zwiększa pewność siebie.

Praca na ten temat ukazała się na łamach „Orthodontics & Craniofacial Research” (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/ocr.12327).

„To pierwsze badanie w Australii i drugie na świecie, w którym analizowano, czy noszenie aparatów ortodontycznych prowadzi do większego poziomu szczęścia i/lub poprawy wyników psychospołecznych w późniejszym życiu” — mówi jedna z autorek publikacji dr Esmę Dogramaci.

Dr Dogramaci wraz z prof. Davidem Brennan’em prześledzili losy 448 13-latków z Południowej Australii. Jedna trzecia z nich poddawała się leczeniu ortodontycznemu. Po latach naukowcy przeanalizowali cztery aspekty psychospołeczne uczestników: jak (w ich własnym mniemaniu) radzą sobie z nowymi lub trudnymi sytuacjami i niepowodzeniami, jaki jest ich poziom optymizmu, czy czują wsparcie ze strony otoczenia oraz czy czują, że potrafią odpowiednio zadbać o własne zdrowie.

„Wybraliśmy właśnie te wskaźniki, ponieważ są one ważne dla funkcjonowania psychospołecznego i dla wyników zdrowotnych” — wyjaśnia dr Dogramaci.

„Okazało się, że osoby, które nie miały wdrożonego leczenia ortodontycznego, osiągały wyższe wyniki psychospołeczne niż pacjenci z aparatami. Innymi słowy: ci, którzy nie nosili aparatów, byli znacznie bardziej optymistyczni niż ci, którzy mieli założone aparaty na zęby” — opowiada badaczka.

Jak dodaje, obie grupy były bardzo zróżnicowane pod względem poziomu i ilości wad zgryzu: i tu, i tu były osoby z małymi, średnimi oraz bardzo ciężkimi nieprawidłowościami w budowie szczęk.

„Wielu ludzi jest przekonanych, że jeśli założą aparat ortodontyczny i wyprostują zgryz, będą bardziej pozytywne, pewniejsze siebie, bardziej z siebie zadowolone i lepiej poradzą sobie z przeciwnościami losu. Nasze badanie potwierdziło, że to mit i że inne czynniki odgrywają rolę w przewidywaniu funkcjonowania psychospołecznego w dorosłym życiu. Aparaty ortodontyczne noszone w młodości zdecydowanie nie są jednym z nich” — mówi dr Dogramacci.

Za to, dodaje badaczka, zupełnie przy okazji eksperyment wykazał, że szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie i regularne odwiedzanie dentysty należą do czynników związanych z lepszymi wynikami psychospołecznymi.

„Na poziomie populacji, ci, którzy nigdy nie mieli aparatów ortodontycznych, okazują się bardziej pozytywni niż ci, którzy je noszą lub nosili w przeszłości. Podczas gdy leczenie aparatem ortodontycznym nie zagwarantuje szczęścia w późniejszym życiu, szczotkowanie zębów dwa razy dziennie i kontrolne wizyty u dentysty mogą pomóc osiągnąć wyższy poziom szczęścia i poprawić wyniki zdrowotne” — podsumowuje autorka pracy.

Библиография: