Niski poziom witaminy D przy urodzeniu zwiększa ryzyko nadciśnienia

Список авторов:

Анотация:

Ключевые слова:

Niski poziom witaminy D od narodzin do wczesnego dzieciństwa ma związek z wyższym ryzykiem podwyższonego skurczowego ciśnienia tętniczego w dzieciństwie oraz w okresie dorastania – informuje pismo „Hypertension”.

Naukowcy obserwowali od urodzenia do 18 roku życia 775 dzieci objętych opieką Boston Medical Center. Większość badanych mieszkała ubogich dzielnicach, a 68 proc. było Afroamerykanami. Jako niskie określono poziomy witaminy D poniżej 11 ng/ml (nanogramy na mililitr) w krwi pępowinowej po urodzeniu i mniej niż 25 ng/ml we krwi we wczesnym dzieciństwie.

W porównaniu z dziećmi, które urodziły się z odpowiednim poziomem witaminy D, dzieci urodzone z jej niskim poziomem miały o około 60 proc. wyższe ryzyko podwyższonego skurczowego ciśnienia krwi pomiędzy 6. a 18. rokiem życia.

Utrzymujący się niski poziom witaminy D we wczesnym dzieciństwie wiązał się z dwukrotnie większym ryzykiem podwyższonego skurczowego ciśnienia krwi w wieku od 3 do 18 lat.

Ciśnienie skurczowe (to wyższa wartość ciśnienia, na przykład 120 przy ciśnieniu 120/80) wskazuje, jak duży nacisk wywiera krew na ściany tętnic, gdy bije serce. Wysokie ciśnienia skurczowe zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, nawet gdy dobrze kontrolowane jest ciśnienie rozkurczowe (to ta druga liczba w odczycie ciśnienia krwi).

„Obecnie nie ma żadnych zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrii, aby badać wszystkie kobiety w ciąży i małe dzieci pod kątem poziomu witaminy D. Nasze odkrycia sugerują, że badania przesiewowe i leczenie niedoboru witaminy D z suplementacją w okresie ciąży i wczesnego dzieciństwa mogą skutecznie obniżać wysokie ciśnienie krwi w późniejszym życiu» — powiedział główny autor badania, dr Guoying Wang z Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health w Baltimore, Maryland.

Wang dodał, że wyniki badań muszą być powtórzone na innych dużych populacjach, zaś optymalny poziom krążącej witaminy D w czasie ciąży i wczesnego dzieciństwa trzeba dopiero ustalić.

Witamina D jest potrzebna organizmowi do wchłaniania wzmacniającego kości wapnia. Jest wytwarzana przez nasz organizm, gdy jesteśmy narażeni na działanie promieni słonecznych i znajduje się w niektórych produktach spożywczych, takich jak jajka, łosoś i wzbogacone produkty mleczne. Jest również dostępny w postaci suplementów.

Wysokie ciśnienie krwi jest wiodącą, możliwą do uniknięcia przyczyną chorób układu krążenia na całym świecie. W ostatnich latach, wraz ze wzrostem otyłości wśród dzieci, wzrasta także częstość występowania wysokiego ciśnienia krwi, zwłaszcza wśród dzieci afroamerykańskich. Wysokie ciśnienie krwi w dzieciństwie jest ważnym czynnikiem ryzyka wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi i rozwoju chorób układu krążenia w wieku dorosłym.

Библиография: