Rydwan faraona Tutanchamona posiadał przeciwsłoneczną osłonę

Список авторов:

Анотация:

Ключевые слова:

Dwukołowy rydwan młodego władcy oraz daszek przeciwsłoneczny na wysokich wspornikach stanowiły niegdyś całość — ustalili badacze starożytnych przedmiotów z grobowca Tutanchamona.

Podczas badań starożytnych przedmiotów z grobowca Tutanchamona, prowadzonych w ramach przygotowań do ich przewiezienia do Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie naukowcy ustalili, że dwa z nich, dwukołowy rydwan młodego władcy oraz daszek przeciwsłoneczny na wysokich wspornikach, stanowiły niegdyś całość – informuje serwis internetowy Ahram Online.

Osłonę przeciwsłoneczną z grobowca Tutanchamona zbadał Nozomi Kawai, profesor egiptologii z japońskiego Uniwersytetu w Kanazawie. Nozomi Kawai bierze udział w egipsko-japońskim projekcie naukowym, którego celem jest przygotowanie do transportu i przewiezienie do siedziby Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie 72 starożytnych artefaktów, przechowywanych dotychczas w Muzeum Egipskim przy placu Tahrir w Kairze.

Badacz ten stwierdził, że osłona pasuje do królewskiego rydwanu.

Badanie rentgenowskie oraz analiza mikrośladów na wspornikach osłony i na burtach rydwanu wykazały, że daszek przeciwsłoneczny był przymocowany do rydwanu i został zdemontowany dopiero później, prawdopodobnie w związku z umieszczaniem pojazdu wewnątrz grobowca władcy po jego śmierci.

Tutanchamon, władca Egiptu w latach 1333-1323 p.n.e., był synem faraona Amenchotepa IV Echnatona, panującego w latach ok. 1351-1334 p.n.e. Tutanchamon zmarł w wieku ok. 17 lat.

Jak poinformował Eissa Zidan, dyrektor Biura Konserwacji i Transportu Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie, aktualnie przygotowywany jest transport łącznie 155 artefaktów z Muzeum Egipskiego w Kairze.

Wszystkie antyki przewożone są do laboratoriów Muzeum w Gizie, gdzie poddawane są zabiegom konserwacyjnym i przygotowywane do ekspozycji na otwarcie Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie, które ma nastąpić w 2020 roku.

Библиография: