Staże dla absolwentów w firmach związanych z sektorem kosmicznym

Список авторов:

Анотация:

Ключевые слова:

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (C) przemawia podczas gali finałowej IV edycji konkursu stażowego "Rozwój kadr sektora kosmicznego", 28 bm. w Warszawie. (kf) PAP/Radek Pietruszka 28.08.2019
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (C) przemawia podczas gali finałowej IV edycji konkursu stażowego «Rozwój kadr sektora kosmicznego», 28 bm. w Warszawie. (kf) PAP/Radek Pietruszka 28.08.2019

13 absolwentów uczelni odbędzie półroczne staże w firmach sektora kosmicznego. W środę w Warszawie ogłoszono laureatów IV edycji konkursu «Rozwój kadr sektora kosmicznego», zorganizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Staż trwa 6 miesięcy i rozpoczyna się od września. Stażyści mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 4000 lub 5000 zł brutto (w zależności od wykształcenia). Część z tej sumy finansowana jest ze środków ARP (50 proc. w przypadku małych firm, 20 proc. w przypadku dużych). W tym roku do konkursu zgłosiło się 90 osób. Spośród tych kandydatów firmy wybrały 13 stażystów.

«Przygotowywanie kadr dla sektora kosmicznego to jeden z elementów strategii polityki kosmicznej, jaki przyjęliśmy. Te kadry kształcą się na uczelniach i przygotowują znakomitych absolwentów. Ale nabieranie doskonałości powinno odbywać się w praktyce — we współpracy z firmami» — powiedziała podczas środowej gali minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz.

Poinformowała, że w Polsce sektor kosmiczny reprezentuje już ponad 300 firm. «To z jednej strony najwyższej prób badania i rozwój — badania podstawowe i wdrożeniowe, a z drugiej — istotna gałąź gospodarki» — powiedziała.

Wiceprezes ARP Dariusz Śliwowski poinformował z kolei, że krajowy sektor kosmiczny przynosi ponad 150 mln zł przychodów rocznie, zatrudnia 3 tys. osób i systematycznie rośnie. Zaapelował do stażystów, aby podczas stażu myśleli o kolejnym kroku dla sektora kosmicznego — zwłaszcza o dużych przedsięwzięciach.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) Michał Szaniawski ocenił, że konkurs «Rozwój kadr sektora kosmicznego» to szansa nie tylko dla laureatów, ale i dla firm, które mogą pozyskać zdolnych pracowników.

Szaniawski dodał, że PAK też podejmuje działania, by przygotować kadry dla sektora kosmicznego. Zapowiedział, że w czwartym kwartale jego agencja wspólnie z Centrum Badań Kosmicznych PAN uruchomi program skierowany do nauczycieli i uczniów szkół średnich inspirujący do nauki przedmiotów ścisłych.

Pierwsza edycja konkursu rozpoczęła się w listopadzie 2016 r. Jak podkreślają organizatorzy, 70 proc. dotychczasowych uczestników programu znalazło stałe zatrudnienie w firmach, w których wcześniej odbyli staże.

Библиография: