Instytut Konfucjusza otwarto przy Politechnice Warszawskiej

źródło: PW

Szósty w Polsce Instytut Konfucjusza otwarto w poniedziałek przy Politechnice Warszawskiej. Prowadzony we współpracy z Beijing Jiaotong University ma upowszechniać kulturę chińską i język mandaryński poprzez prowadzenie kursów edukacyjnych, warsztatów artystycznych oraz szkoleń biznesowych.

Instytut zajmować się będzie przede wszystkim nauczaniem języka mandaryńskiego (oficjalny standard języka chińskiego) oraz przeprowadzaniem egzaminów certyfikacyjnych na wszystkich poziomach znajomości języka. Zajęcia językowe oferowane będą szerokim kręgom odbiorców spoza uczelni, jak również pracownikom i studentom Politechniki Warszawskiej — poinformowała uczelnia w przesłanym PAP komunikacie.

Z zajęć językowych skorzystają także słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku PW oraz uczniowie. Naukę poprowadzą chińscy lektorzy oddelegowani przez Hanban — przedstawicielstwo chińskiego Ministerstwa Edukacji oraz światową centralę Instytutów Konfucjusza.

Działalność otwartego w poniedziałek Instytutu obejmie region warszawski oraz płocki. Osoby zainteresowane uzyskają możliwość starania się o stypendia wyjazdowe do Chin, w ramach których zaplanowano naukę języka mandaryńskiego. Dziedzictwo Państwa Środka przybliżą także zajęcia organizowane przez letnie szkoły w Chinach lub w Polsce, prowadzone we współpracy z chińską uczelnią. Propozycje Instytutu Konfucjusza kierowane będą zarówno do osób dorosłych, jak i dzieci, czy młodzieży. W ich ramach zorganizowane zostaną konferencje, sympozja i szkolenia naukowe oraz wykłady tematyczne m.in. o kulturze, zwyczajach, kuchni i medycynie chińskiej.

W ramach działalności Instytutu organizowane będą wydarzenia kulturalne, tj. koncerty chińskich artystów w ramach cyklu Wielka Muzyka w Małej Auli, okolicznościowe festiwale związane z obchodami Chińskiego Nowego Roku, konkursy, a także wystawy i warsztaty z kaligrafii, gotowania, tai-chi, czy rękodzieła. Prowadzone działania realizowane będą w ramach Klubu Kultury Chińskiej, upowszechniającego wiedzę o regionie. Z jego ofertą będzie można zapoznać się m.in. podczas Festiwalu Nauki, czy też Dnia Chińskiego na Politechnice Warszawskiej.

Instytuty Konfucjusza to sieć organizacji non-profit, których ideą jest propagowanie chińskiego języka i kultury. Na świecie działa ich ponad 500. W Polsce powstało dotychczas pięć Instytutów Konfucjusza: przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Politechnice Opolskiej, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Gdańskim.