Schemat trawienia tłustych posiłków jest indywidualny, jak linie papilarne

Fot. Fotolia

Organizmy ludzkie wykazują bardzo zindywidualizowane reakcje na jedzenie wysokotłuszczowych posiłków. Jest to cecha tak indywidualna i niepowtarzalna, jak linie papilarne czy płatki śniegu — dowiodły badania naukowców z Agricultural Research Service oraz University of California-Davis (USA).

«Jeśli chodzi o trawienie tłustych posiłków, ludzie są dużo bardziej wyjątkowi, niż się spodziewano» — podkreślają autorzy publikacji w najnowszym numerze pisma „Journal of Nutritional Biochemistry”.

W ramach swojego badania przyjrzeli się oni reakcjom zapalnym 20 ochotników po 0, 3 i 6 godzinach od zjedzenia standardowego posiłku zawierającego 38 proc. tłuszczu (odpowiednik zestawu składającego się z małego hamburgera, małych frytek i małej porcji lodów z owocami). Zauważyli, że reakcje zapalne, jakie powstały w organizmach uczestników w odpowiedzi na taką dawkę tłuszczu, były całkowicie unikalne. «Podobnie jak płatki śniegu, żadne dwie nie były dokładnie takie same» — opowiada specjalistka w dziedzinie biologii molekularnej oraz główna autorka badania, dr Danielle G. Lemay.

Jak wyjaśnia, zapalenie — zdefiniowane jako grupa odpowiedzi organizmu dyktujących białym krwinkom, jak zareagować na dany czynnik — jest normalną reakcją na zjedzenie posiłku, szczególnie z dużą ilością tłuszczu i dotyczy wszystkich ludzi. Jednak sam przebieg tego procesu jest już zupełnie niestandardowy i niepowtarzalny.

Analiza danych wykazała, że każdy uczestnik badania miał nie tylko całkowicie unikalną siłę i ilość reakcji zapalnych, ale też unikalny czas ich trwania i moment, w którym odpowiedzi immunologiczne osiągały swój szczyt.

Badacze zastosowali następnie bardzo czuły test, aby sprawdzić, czy i jakie geny w ludzkim genomie zostały wyłączone lub włączone w czasie trawienia posiłku. Okazało się, że odpowiedzi ponad 13 tys. genów różniły się między badanymi.

«Jak pokazało nasze badanie, jedzenie posiłków z tak dużą ilością tłuszczów jest dopuszczalne, ale jeden czy dwa razy w tygodniu. Wtedy powstający stan zapalny nam nie zaszkodzi. Jednak stosowanie takiej diety na co dzień może wyrządzić dużą szkodę naszemu ciału — uważa dr Lemay. — Przewlekłe zapalenie jest bowiem związane z całym szeregiem schorzeń, takich jak astma, cukrzyca, wrzody trawienne, reumatoidalne zapalenie stawów i wiele innych».

Autorka pracy dodaje, że jednym z powodów, dla których otrzymane przez jej zespół wyniki są tak fascynujące, jest rosnące zainteresowanie żywieniem spersonalizowanym.

«Kiedy lepiej zrozumiemy, na czym polegają różnice pomiędzy ludźmi w zakresie trawienia, będziemy mogli rozważyć wprowadzenie różnych schematów żywieniowych, jak najlepiej dostosowanych do każdego z nas» — podsumowuje Lemay.