Архив в PDF формате
Дата публикации статьи в журнале: 2020/03/16
Название журнала: Восточно Европейский Научный Журнал, Выпуск:
54, Том: 4,
Страницы в выпуске: 25-32
Автор: Гаськевич Володимир Георгійович
, Львівського національного університету імені Івана Франка, Доктор географічних наук
, Львівського національного університету імені Івана Франка, Доктор географічних наук
Анотация: Наведено результати польових і лабораторних досліджень буроземів (Dystric Cambisols, Dystric Gleyic Cambisols) Стрийсько-Сянської верховини, які є типовими ґрунтами для цієї території.
Встановлено, що використання ґрунтів під сільськогосподарськими угіддями, зокрема під ріллею, спричинило розвиток процесів деградаційного характеру, зокрема, водної ерозії, зменшення вмісту гумусу, погіршення структурно-агрегатного складу. Найістотніші зміни морфологічних ознак виявлено в ґрунтах, які використовуються під ріллею та городами і зазнали ерозійної деградації. За результатами досліджень, потужність генетичного профілю буроземів зменшилась на 16,0-57,4 см. Ґрунти зазнали ерозійної деградації від слабкого до надто високого (кризового) ступеня.
В еродованих буроземах Стрийсько-Сянської верховини простежується погіршення структурноагрегатного складу, переущільнення, зменшення вмісту гумусу. Зокрема, вміст гумусу в горизонті Н (А) еродованих ґрунтів на 30,3-50,8 % менший, порівняно з нееродованими відмінами.
Запропоновано заходи охорони та мінімізації деградаційних процесів та охорони ґрунтів. Слід також запровадити моніторингові спостереження за станом ґрунтів і земельних ресурсів Стрийсько-Сянської верховини.
Ключевые слова:
буроземи
деградація
водна ерозія
гумус
структурно-агрегатний склад
охорона ґрунтів
Данные для цитирования:
Гаськевич Володимир Георгійович ,
Лемега Надія Михайлівна ,
.
ДЕГРАДАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ В БУРОЗЕМАХ СТРИЙСЬКО-СЯНСЬКОЇ ВЕРХОВИНИ (25-32). Восточно Европейский Научный Журнал. Географические науки. 2020/03/16;
54(4):25-32.