Nowy rodzaj plastikowych zanieczyszczeń: plastikową skorupę pokrywającą przybrzeżne skały, odkryli na atlantyckiej wyspie naukowcy portugalscy.
Jak informuje portugalski Ośrodek Badawczy Mórz i Środowiska MARE, jego eksperci zidentyfikowali i opisali nową formę plastikowych odpadów, którą nazwali «plasticrusts». To powłoka złożona ze szczątków plastiku, która ściśle przywarła do skał na nabrzeżu wulkanicznej wyspy na Atlantyku.
Południowe wybrzeże wyspy było monitorowane od 2106 roku, gdy zaczęły je pokrywać cząsteczki plastiku powstałe prawdopodobnie podczas rozbijania się większych plastikowych fragmentów wraz z falami o skały.
Teraz śmieci zbiły się w formę skorupy i przywarły do skalistego podłoża — opisują naukowcy.
Według ich obliczeń «plasticrusts» pokrywa już ok 10 proc. skalistej powierzchni nabrzeża w strefie pływów. Analiza próbek wykazała z kolei, że są to głównie śmieci polietylenowe (PE) w kolorach niebieskim i białym.
Badacze nie wiedzą jeszcze, jak duże konsekwencje dla środowiska może mieć taka forma zaśmiecenia. Potencjalnie „śmiecioskorupy” mogą być mylone z pożywieniem przez organizmy żyjące w strefie pływów, ostrzegają.
Planują dalsze badania nowego rodzaju zanieczyszczeń, by ocenić, na ile będą one zakłócały morskie łańcuchy pokarmowe. Chcą też sprawdzić, czy podobne zjawisko występuje na innych wyspach Atlantyku, jak Wyspy Kanaryjskie, lub na kontynencie.