Архив в PDF формате
Дата публикации статьи в журнале: 2020/07/17
Название журнала: Восточно Европейский Научный Журнал, Выпуск:
58, Том: 4,
Страницы в выпуске: 40-44
Автор: Васенко Василь Васильович
, ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», доцент, кандидат педагогічних наук
, ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», доцент, кандидат педагогічних наук
Анотация: У статті графічна підготовка на уроках технології розглядається як одна з важливих складових предметної галузі «Технологія». Саме остання є базою формуванню графічної грамотності учнів, як технологічної культури сучасної людини. Проте, звертається увага на відсутність спеціального виділення годин для ознайомлення учнів з питаннями технічного креслення.
Встановлено, що графічна грамотність є елементом загальнолюдської культури, для якої обов’язковими є елементарні уміння читання та виконання креслень. Потреба в них з’являється вже на перших уроках технології. Адже саме креслення коротко фіксує дані про форму, розміри та інші відомості про виріб, які так необхідні учню для його виготовлення. Тому учню слід усвідомити, що креслення та інші графічні зображення (ескіз, технічний рисунок, аксонометрія) є основними документами для планування власного процесу виготовлення виробу і контролю за правильністю виконання.
Описано, що на уроках технології учні залучаються до проектно-технологічної діяльності, в успішності якої лежить якість засвоєння уміння читати і складати інструкційно-технологічні карти чи інші документи графічного змісту. Усі вони, являючи собою відомості про технологічний процес виготовлення виробу в спеціальній письмово-графічній формі, є алгоритмом цього процесу. Дотримання останнього – шлях до високих навчальних результатів.
Показано, що найбільш складною методичною проблемою є формування початкових елементів графічної грамотності, починаючи з п'ятого класу. У дітей цього віку ще недостатньо розвинена просторова уява. Тому виклад графічних понять має бути простим і доступним формі, але відображати вимоги стандартів. Отже, доречним буде використання завдань, спрямованих на розвиток просторового мислення і уяви дітей.
Доведено, що у навчанні правилам читання креслень вчителю і учням слід дотримуватися виділеної послідовності. Відсутність уніфікованого шкільного підручника з технології, та робочого зошита вимагають від учителя чітко планувати роботу з навчання правилам читання креслень, використання професійних термінів, передбачення роботи з опрацювання та запам'ятовування спеціальної технічної термінології. Це і є неодмінною умовою формування функціональної грамотності та технологічної культури школяра, що забезпечує формування графічної грамотності учнів на уроках технології.
Ключевые слова:
Графічна підготовка
уроки
технології,
графічна грамотність
елемент загальнолюдської культури
креслення
графічні зображення (ескіз, технічний рисунок, аксонометричне зображення)
графічні зображення (ескіз, технічний рисунок, аксонометричне зображення)
проектно-технологічна діяльність
технологічний процес
Данные для цитирования:
Васенко Василь Васильович,
.
ФОРМУВАННЯ ГРАФІЧНОЇ ГРАМОТНОСТІ УЧНІВ ЗАГАЛЬНООСВІТНІХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ II СТУПЕНЯ (40-44). Восточно Европейский Научный Журнал. Педагогические науки. 2020/07/17;
58(4):40-44.