Umowę o współorganizacji 5. edycji Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich (European Rover Challenge) oraz towarzyszącej wydarzeniu konferencji mentoringowo-biznesowej, podpisali w środę w Kielcach przedstawiciele zarządu województwa świętokrzyskiego i Europejskiej Fundacji Kosmicznej.
Impreza odbędzie się w dniach 13-15 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.
European Rover Challenge (ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich skonstruowanych przez studenckie zespoły. ERC są europejską wersją odbywającej się w Stanach Zjednoczonych, znanej już w świecie imprezy University Rover Challenge (URC). ERC po raz pierwszy zorganizowano w 2014 r.
Podczas tegorocznej edycji ERC do konkursu tradycyjnie zaproszono studentów z całego świata (formuła ERC Student). Do udziału w zawodach zakwalifikowało się 40 zespołów pochodzących z 15 krajów świata. W gronie finalistów znaleźli się reprezentanci m.in. Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii, Polski, Turcji, Indii, Kolumbii czy Australii. Tak jak w ubiegłym roku organizatorzy przewidzieli również zawody dla profesjonalnych zespołów (formuła ERC PRO).
«Wydarzenie nabiera coraz większej rangi (…). Województwo świętokrzyskie, jako samorząd jest współorganizatorem tego doniosłego dla nauki i naszego regionu wydarzenia. W tych dniach zainteresowanie naukowców i podmiotów związanych z techniką kosmiczną będzie skupione na Kielcach» – podkreślił podczas podpisania umowy marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski.
«W dzisiejszych czasach nie ma rozwoju gospodarki bez współpracy sektora biznesowego z nauką. Technologie wykorzystywane w łazikach marsjańskich, przygotowywane przez poszczególne zespoły są podwaliną pod przekazanie tej technologii do różnego rodzaju przemysłu» – dodała wicemarszałek województwa, Renata Janik.
Wkład finansowy województwa świętokrzyskiego, jako współorganizatora ERC to 100 tys. zł. Po realizacji przedsięwzięcia samorząd regionu otrzyma raport o potencjale świętokrzyskich przedsiębiorstw w obszarze rozwoju polskiego sektora kosmicznego.
Prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej (głównego organizatora ERC) Łukasz Wilczyński, przybliżył założenia konferencji monitoringowo-biznesowej, która będzie organizowana w ramach ERC 13 i 14 września. Jak ocenił, nadaje ona «jeszcze wyższą rangę» zawodom.
Wydarzenie ma być spotkaniem przedstawicieli europejskiego świata nauki i biznesu, zainteresowanych wykorzystywaniem technologii kosmicznych i robotycznych.
Konferencja obejmie dwa główne tematy. Pierwszym jest biznes i przedsiębiorczość. «Będziemy chcieli na tej konferencji także porozmawiać o tym, w jaki sposób firmy – przede wszystkim z regionu świętokrzyskiego – mogą zaistnieć w sektorze lub dla sektora kosmicznego. Będzie pokazanych kilka przykładów, w jaki sposób (w tej dziedzinie — PAP) firmy już w Polsce pracują» — zaznaczył Wilczyński.
Przedstawione zostaną również studia przypadków wdrożeń technologii kosmicznych w branżach: medycznej i teleinformatycznej.
Drugi główny temat konferencji to robotyka kosmiczna, w tym m.in. rozwój europejskiego klastra robotyki PERASPERA (do którego należy Polska Agencja Kosmiczna), możliwości komercjalizacji projektów akademickich oraz ziemskie zastosowania łazików, np. w rolnictwie, górnictwie czy służbach mundurowych.
Wilczyński zapowiedział, że w konferencji mają uczestniczyć m.in.: Steve Jurczyk z kierownictwa NASA, przedstawiciele kierownictwa klastra PERASPERA, szef działu robotyki ESA (Europejska Agencja Kosmiczna), dyrektorzy robotyki dużych firm sektora kosmicznego.
W ramach konferencji prowadzone będą warsztaty dla drużyn uczestniczących w zawodach i dla przedsiębiorców.
Wstęp na konferencję jest bezpłatny, wymaga jedynie rejestracji przez stronę internetową.
5. edycja European Rover Challenge jest imprezą otwartą, z wstępem wolnym dla wszystkich widzów. W strefie Pokazów Naukowo-Technologicznych na pasjonatów kosmosu, robotyki i nauki w każdym wieku czekać będzie kilkadziesiąt namiotów wypełnionych atrakcjami — wśród nich m.in. pokazy eksperymentów naukowych, warsztaty budowy robotów, symulacje hologramowe i przejazdy bolidów. Zobaczyć będzie można także prezentacje polskich urządzeń stworzonych przez firmy sektora kosmicznego, które wykorzystywane są w misjach kosmicznych ESA i NASA.
ERC 2019 jest współorganizowane przez Europejską Fundację Kosmiczną i Specjalną Strefę Ekonomiczną «Starachowice» S.A. oraz Mars Society Polska, Województwo Świętokrzyskie, Politechnikę Świętokrzyską przy współpracy z Miastem Kielce oraz Akademią Leona Koźmińskiego.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.
Serwis PAP Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych zawodów.
Dwie pierwsze edycje ERC odbywały się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim niedaleko Kielc. Trzecia, decyzją komitetu organizacyjnego, została przeniesiona do woj. podkarpackiego (impreza odbyła się w Jasionce k. Rzeszowa). W ubiegłym roku impreza powróciła do woj. świętokrzyskiego i odbyła się w połowie września na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.
Ubiegłoroczną edycję ERC wygrał zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej. Drużyna ta była także najlepsza w tegorocznej edycji konkursu URC.
Misją Europejskiej Fundacji Kosmicznej jest popularyzacja nauki, promowanie wiedzy i wspieranie projektów badawczych związanych z technologią kosmiczną, inżynierią i astronomią. Fundacja zajmuje się współpracą i transferem wiedzy między przedsiębiorstwami i instytucjami. Jest organizacją non-profit.