Архив в PDF формате
Дата публикации статьи в журнале: 2019/10/11
Название журнала: Восточно Европейский Научный Журнал, Выпуск:
49, Том: 1,
Страницы в выпуске: 13-18
Автор: Дуда Юлія Вікторівна
, Дніпровський державний аграрно-економічний університет , кандидат ветеринарний наук
, Дніпровський державний аграрно-економічний університет , кандидат ветеринарний наук
Автор: Шевчик Римма Святославівна
, Дніпровський державний аграрно-економічний університет , кандидат ветеринарний наук
, Дніпровський державний аграрно-економічний університет , кандидат ветеринарний наук
Анотация: Спірохетоз кролів поширений повсюдно та вражає в окремих кролівничих господарствах від 3-5% до 30%, а іноді навіть 90% тварин.
Експериментальна частина роботи виконана в ТОВ «Олбест» Дніпропетровської області впродовж 2016–2019 рр. Дослідження проведено на кролях-самцях 3-4 місячного віку, каліфорнійської породи відібраних за принципом аналогів. З метою визначення рівня ураженості Treponema cuniculi кролів, їх екскременти досліджували за методом Мак-Мастера та поділили на дві групи: здорові тварини (контрольна група) та хворі тварини (дослідна група). Кількість Т- і В-лімфоцитів визначали методом спонтанного розеткоутворення з еритроцитами барана.
Встановлено, що збудник спірохетозу кролів викликає зміни в протеїновому обміні речовин. В крові хворих на спірохетоз кролів у порівнянні зі здоровими виявили: знижений вміст загального протеїну на 14,76% (p<0,001), альбуміну – на 8,15% (р<0,01), креатиніну – на 13,08% (p<0,01); і навпаки високу концентрацію α1- глобулінів – на 4,31% (p<0,01), γ-глобулінів – 6,14% (p<0,05), сечовини – в 1,86 рази (p<0,01) та сечової кислоти – 1,56 рази (p<0,05). Зміни в протеїновому обміні у хворих кролів пов’язані з негативним впливом збудника і його токсинів на організм тварин.
Спірохетоз у кролів-самців спричинив істотні зміни кількості популяцій Т- і В-лімфоцитів. Встановлено, що у крові кролів, хворих на трепонемоз, відмічалось кількісне збільшення лімфоцитів, в основному за рахунок вірогідного збільшення В-лімфоцитів до 30,57% (p<0,001). У крові тварин дослідних груп відмічалась кількісне збільшення Т-лімфоцитів на 35,42% (p<0,01) за рахунок Т-хелперів, які зросли в 1,82 рази, що вказує на активізацію імунної системи організму кролів. Крім цього, у заражених тварин спостерігалась достовірне зменшення О-лімфоцитів до 8,07% (p<0,001) та відсотка Т-супресорів – до 15,00% (p<0,01), порівняно зі здоровими. Такий перерозподіл у популяції Т-клітин зумовив зростання імунорегуляторного індексу у кролів дослідної групи в 4 рази, ніж у здорових. У хворих тварин загальна кількість Т-активних лімфоцитів крові була на 23,85% більшою, ніж у контроля.
В цілому отримані результати досліджень показали, що за впливу збудника Treponema cuniculi у крові кролів призвело до збільшення Т- і В-лімфоцитів, Т-хелперів і Т-активних, на фоні зниження О-лімфоцитів і Т-супресорів. Такий перерозподіл популяцій лімфоцитів, свідчать про імунну відповідь за паразитування спірохет.
Ключевые слова:
спірохетоз
Treponema cuniculi
протеїновий обмін
глобулінові фракції
Т- В- і О-лімфоцити
Т-хелпери
Т-супресори
Т-супресори
Т-активні
Данные для цитирования:
Дуда Юлія Вікторівна,
Шевчик Римма Святославівна ,
Кунєва Лариса Володимирівна .
ВПЛИВ TREPONEMA CUNICULI НА ПОКАЗНИКИ ПРОТЕЇНОВОГО ОБМІНУ ТА СТАН КЛІТИННОГО ІМУНІТЕТУ КРОЛІВ (13-18). Восточно Европейский Научный Журнал. Ветеринарные науки. 2019/10/11;
49(1):13-18.